Prehľadná história značky Adidas

Začali v práčovni a dobili svet. Aj takto by sa dal opísať príbeh úspešnej nemeckej značky Adidas. Za každým veľkolepým triumfom sa však skrývajú roky driny, odhodlania a sebazaprenia. Adidas Superstar, Adidas Team Court či Adidas Stripe sú ikonické pojmy nielen v športovom priemysle. A pre ich nadčasový dizajn, kvalitné spracovanie a street vibe na nich nedáme dopustiť ani my.

 

Odkiaľ sa vzal Adidas

 

Značku Adidas založil v roku 1920 Adolf (Adi) Dassler, ktorý v práčovni svojej mamy začal ručne šiť topánky. Adi mal od začiatku jasnú predstavu o tom, ako by mali jeho produkty vyzerať. Chcel totiž nemeckým športovcom dodávať inovatívnu obuv, ktorá im bude poskytovať maximálnu podporu pri dosahovaní výsledkov. Preto sa s nimi po celú svoju kariéru stretával, počúval ich a následne postrehy z rozhovorov aplikoval do topánok. Na úspech nemusel dlho čakať, v jeho teniskách už o pár rokov neskôr získala zlatú medailu v Amsterdame bežkyňa Lina Radke.

 

Odkiaľ sa vzal Adidas Adolf (Adi) Dassler foto 1

 

Adidas 3-Stripes odštartovali globálny úspech

 

Prvotné tiumfy však boli utlmené vojnovými rokmi, a tak sa Adi opätovne snažil dobiť svet až v roku 1949. Vtedy svoju značku znovu zaregistroval spolu s legendárnymi 3 stripes – teda tromi pruhmi, ktoré neodmysliteľne patria k brandu. No a prvý globálny úspech mu priniesli už o päť rokov neskôr, kedy sa o pruhovaných kopačkách s cvokmi začalo rozprávať po celom svete. Môže sa to nevídaný úspech nemeckej futbalovej reprezentácie, ktorá aj vďaka ním zdolala dovtedy neporaziteľné Maďarsko.

 

Premiérovú líniu oblečenia uviedol Keiser

 

Trik s futbalom naplno zaúčinkoval aj v prípade uvedenia prvej teplákovej súpravy na trh. Tú si obliekol známy futbalista Franz Beckenbauer a fenomenálny úspech pol na svete. Stalo sa tak v roku 1967, kedy sa Adidas od obuvi posunul k textilnému priemyslu. Dovtedy mala značka na konte niekoľko vydarených patentov, ku ktorým patria napríklad „air sole“ podrážky, nylónové podrážky pre bežeckú obuv a polyamidové pre futbalovú. Okrem toho sa Adidas stal oficiálnym výrobcom futbalových lôpt na hlavné svetové futbalové podujatia. Z nich najznámejšia je asi Adidas Telstar, uvedená v roku 1970 v Mexiku, ktorá bola navrhnutá tak, aby ju bolo v čierno-bielej televízii dobre vidieť.

 

Zrodenie Adidas Originals

 

Sedemdesiate roky minulého storočia brandu naozaj priali. Môže za to i skutočnosť, že v kolíske značky – nemeckom Bavorsku sa v roku 1972 konali olympijské hry. Adi tento moment využil na predstavenie nového loga, ktoré dnes poznáme ako slávny trojlístok symbolizujúci kvalitný výkon a kolekciu street style oblečenia Adidas Originals.

 

Zrodenie Adidas Originals zmeny v logu značky adidas foto 2

 

Street vibe posilnili Run-DMC

 

Od športovcov k bežným ľuďom sa Adidas začal posúvať v 80-tych rokoch. V tom čas bez vedomia značky americká hip-hopová kapela Run-DMC vydala pieseň „My Adidas“ a jej speváci si ich ikonické tenisky Adidas Superstar obúvali aj na koncerty. Úplne náhodou sa na jednom z nich ocitol zamestnanec firmy, následne sa z piesne stal hit a z Run-DMC prvý partner brandu z radov obyčajných smrteľníkov. Týmto momentom začína Adidas naplno písať históriu nielen športovej módy, ale aj street-style trendov ako sú šľapky Adidas Adilette či tenisky Stan Smith. Bežná populácia sa tiež zbláznila do Superstarov a kolekcia Adidas Originals išla v obchodoch na dračku.

 

Pád a opätovný vzostup Adidas

 

No tak ako to v živote býva, aj Adidas musel prejsť tŕnistú cestu nielen zostupov, ale aj pádov. Začiatkom 90-tych rokov sa firma ocitla na prahu bankrotu. Môže za to smrť Adiho a následne i jeho manželky a syna. Adidas sa tak stal artikel na predaj a z popola ju dvíhal Louis Dreyfus. Ten sa zaslúžil o mnoho inovatívnych kolekcií, ktoré poznáš i dnes. Patrí sem napríklad kampaň Adidas Streetball či kopačky Predator. V roku 2001 sa žezla chytil Herber Hainer a inovácie nabrali ďalší raketový spád. Adidas začal ponúkať oblečenie pre každý šport, každú módu i pouličný štýl. V rámci kampaní spolupracuje s megahviezdami ako Lionel Messi či David Beckham alebo návrhárkou Stellou McCartney.

 

Vytváranie novej generácie

 

Za posledných niekoľko rokov predstavil Adidas ďalšie revolučné novinky. Dnes k najobľúbenejším a najznámejším patria napríklad Adidas Energy Boost, Adidas Shmoofoil, Adidas Essentials, Adidas SuperCourt či Adidas Terrex, ktoré môžeš nájsť aj v našej ponuke.

Vytváranie novej generácie Adidas SuperCourt či Adidas Terrex, foto 3

 

⌨️ K. Kmeťová 📸 google, boardparadise


Overené našimi zákazníkmi

Pozrieť hodnotenie na Heureka.sk

som velmi spokojna :) dakujem

Overený zákazník,

Môžem len odporúčať super rýchle dodanie

Overený zákazník,

Rychlo dodaný tovar

Overený zákazník,

Kamenné predajne Board Paradise