Vzostupy a pády obuvi s hviezdičkou - stručná história Converse

Kultová značka a znak akéhosi statusu hlavne medzi mladými, to sú (nielen) tenisky Converse. Značka tento rok oslávila 110 rokov a my sa týmto plátenkám mrkneme troška na zúbok.

 

      “Air Jordany začiatku 20. storočia”, aj takto by sa dali Conversy nazývať, vyrobila firma založená v roku 1908 chlapíkom, ktorý sa volal Marquis Mills Converse. Najprv vyrábali gumáky hlavne pre zimnú sezónu, no postupom času potrebovali rozšíriť ponuku a tak sa vrhli na športovú obuv. Ich prvým výtvorom boli No-Skid, tenisky s inovatívnou gumennou podrážkou.

Prvý model

      Hoci hnusné ako noc za staničným pajzlom, zaznamenali úspech. Dôvod bol pomerne jednoduchý. Začiatkom 20. storočia neexistovalo nič také, ako obuv na šport a voľný čas. V mužskej a ženskej móde dominovali kožené topánky, prípadne čižmy. V tých sa síce športovať dalo, no žiadna sláva to nebola. Pri pohľade na niektoré z nich je zázrak, že ľudia nekončili s dokaličenými členkami ako invalidi. V tomto napríklad hrávali tenis.

      Ale späť k No-Skid. Na nejaké farby sa vtedy nehralo a tak si aj sivo-hnedo-čierne tenisky získali obľubu medzi profesionálnymi športovcami. Mali gumovú podrážku s typickým mriežkovaním, ktorá sa nešmýkala (preto názov No-Skid) a plátený alebo kožený zvršok nad členok. Navyše, vďaka vysokému strihu a šnurovaniu držali dobre na nohe a boli pomerne pohodlné. Dizajnom vzdialene pripomínali svojich slávnejších nástupcov rady All-Star.


Converse história

All Star a Chuck Taylor

      Aby marketing fungoval a aby bolo jasné, že sú ich tenisky určené pre šampiónov, premenovali Converse No-Skid na All-Star. Ďalšiemu rozšíreniu pomohlo aj zamestnanie basketbalového hráča Chucka Taylora. Ten prišiel pôvodne do firmy, aby sa sťažoval na boľavé nohy (niet divu) a Conversy boli na svoju dobu veľmi pohodlné. Taylora topánky nadchli a tak jazdil po krajine a šíril ich dobré meno. Celkom mu to šlo a v roku 1936 ich nosil celý basketbalový olympijský tím USA.

      Chuck Taylor bol pre Converse celkovo požehnaním. Sám navrhol na topánke najzásadnejšie zmeny a práve vďaka nemu vyzerajú už takmer 100 rokov tak, ako vyzerajú. Firma si ho patrične uctila a jeho meno môžeme vidieť na ikonických chráničoch členkov na stranách tenisiek. Za jeho života bola značka na vrchole, svoju slávu si udržala dokonca aj počas druhej Svetovej vojny a dlho po nej.

Zlatá éra značky

      Zlatá éra Converse trvala približne do 70. rokov, kedy sa na trhu začali objavovať značky ako Adidas, Nike a neskôr Reebok. All Star postupne prestala byť oficiálnou obuvou NBA. Svoje najlepšie časy mala za sebou, no nie je sa čo čudovať. Príchodom novších materiálov a tvarov, ktoré priniesli iné značky, bolo len otázkou času, kedy sa Converse stane obuvou pre voľný čas. Dieru do sveta nespravili ani s basketbalovou obuvou The Weapon, keďže im o rok neskôr nakopali riť Air Maxy ‘87.

Cesta nadol

      No začalo to byť ešte horšie. Na trhu sa objavovali napodobeniny značky, rôzne “číňany” a sneakers nápadne tvarom podobné štýlu Converse. Okolo roku 2000 značka takmer zmizla z trhu, mala nakročené k bankrotu, dlhy sa množili a budúcnosť bola neistá. Tri roky trvali búrlivé časy a značka bola niekde na pokraji medzi životom a smrťou.

Nádejná budúcnosť

Converse Chuck Taylor All Star

      Nádej priniesla spoločnosť Nike, ktorá v roku 2003 kúpila Converse za pomerne smiešnych 309 miliónov dolárov (smiešnych z hľadiska histórie a potenciálu značky, ktorý, ako sa neskôr zistí, je obrovský).

Vďaka Nike sa značka postupne vracia na výslnie, hoci už nie ako vyslovene športová obuv, ale ako oblečenie pre mladých, street a skate fashion. Výroba sa rozšírila o rôzne druhy oblečenia a postupne si získala obľubu aj medzi známymi menami a to aj vďaka podpore rôznych, hlavne skate, eventov. Marketing má Nike očividne zmáknutý na jednotku, tržby značky Converse sa za rok 2015 pohybovali niekde na úrovni 2 miliárd amerických dolárov. Fajn kauf, čo poviete?


      Každopádne, značka zažíva svoj druhý boom a je rozhodne dobre, že prežila. Bola by škoda si pripomínať Taylorov unikátny dizajn len cez lacné plátenky z čínskych obchodíkov. Hoci na prvý pohľad slušné, stále sa nevyrovnajú originálu. Mrknite na našu ponuku a vyberte si niečo z bohatej ponuky, napríklad Converse Chuck Taylor All Star. Tenisky, ktoré si zachovali svoj dizajn a vyzerajú rovnako, ako ich v roku 1923 Chuck Taylor navrhol.


Overené našimi zákazníkmi

Pozrieť hodnotenie na Heureka.sk

Rychlost dodania Nizke ceny

Overený zákazník,

Super rýchle dodanie

Overený zákazník,

Celková spokojnosť

Overený zákazník,

Kamenné predajne Board Paradise