PUMA z rodinnej tradície - celosvetový gigant.

 


V predošlom blogu si mal možnosť všimnúť si, že dvaja bratia Rudolf Dassler a Adolf Dassler neboli len takí obyčajní dvaja obuvníci. Obaja sú totiž zakladateľmi azda dvoch najväčších producentov športových topánok na svete. Adolf založil Adidas, Rudolf zase Puma.

Rudolf Dassler

A práve o značke Puma sa ideme teraz dozvedieť čo-to viac.
Dasslerovci boli rodinou obuvníkov. V tejto tradícii pokračovali aj spomínaní dvaja bratia Rudolf a Adolf. Spolu videli budúcnosť v športovej obuvi.
Písal sa rok 1925 kedy Adolf vyrobil prvú kopačku so štupľami. O 6 rokov neskôr vyrábali obuv aj pre tenistov. V roku 1932 ich meno pozdvihol nemecký šprintér, ktorý vyhral bronzovú medailu práve v Dasslerových topánkach. O 4 roky zahviezdili na plnej čiare, keď Jesse Owens v ich obuvi vybehal 4 zlaté medaily.

Bratia spolu ale dlho nevydržali, ich osobné vzťahy sa stále len zhoršovali. Medzi Adolfom a Rudolfom vzniklo nedorozumenie, ktoré vyústilo do takého konfliktu, že sa po vojne začali obviňovať z udavačstva. Bolo jasné, že títo naši dvaja fešáci nemôžu ďalej v spoločnom podniku pokračovať. Preto Rudolf odišiel a založil podnik Ruda - podľa svojej prezývky. Darilo sa mu aj napriek tomu, že zo spoločnej fabriky pri ňom zostalo menej ľudí. Názov Ruda sa moc neohrial a hneď ho vystriedal názov Puma. Znel totiž podobne ako pôvodné meno, no názov Puma mal vďaka asociácii s dynamickou šelmou oveľa lepší zvuk.

puma super atomi Lothar Matthäus. Boris Becker - prvý Nemec ktorý vyhral Wimbledon - mal na nohách ale aj v ruke Pumy. Značka mu vyrobila tenisky spolu s raketou.

Diego Maradona
V roku 1970 Pumy zažívajú svoj veľký moment na televíznych obrazovkách - Majster sveta Pelé si zaväzuje svoje kopačky Puma King a priťahuje pozornosť celého sveta na tieto unikátne kopačky nemeckej značky.
Prichádza rok 1974 a s ním aj moment, ktorý sa zapísal ako najsmutnejší v histórii Pumy - smrť Rudolfa Dasslera, firmu preberá jeho syn, ktorý bol už dávno zaškolený do tejto rodinnej obuvníckej tradície. Firma ale naďalej funguje na plné obrátky a v roku 1976 prichádza na trh s novou technológiou S.P.A, čo znamená ľahké vyvýšenie topánok v oblasti päty. Táto funkcia by mala zabrániť napínaniu achylovej šľachy.
Od roku 1989 Pume prestáva byť rodinnou firmou, synovia Rudolfa Dasslera predávajú väčšinový podiel švajčiarskej spoločnosti. V roku 1998 zasiahla do histórie Pumy tesnistka Serena Williams, s ktorou podpísali výlučný kontrakt.

Serena Williams
So vznikom nového storočia vznikajú aj botasky Puma určené na motorové športy v spolupráci hlavne s Porshe. V roku 2002 majú svoju premiéru tenisky pre pretekárov Formule 1 - Puma Speedcat. Puma sa začína angažovať do sveta módy a ako dnes dobre vieme, tento smer je veľmi prínosný a športové modely začína navrhovať slávny módny projektant Alexander McQueen.

OH v Pekingu v roku 2008 malo Pumy obuté 15 družstiev - európske tímy z Bulharska, Dánska, Švédska a samozrejme z karibskej Jamajky na čele s Usainom Boltom.
Rihanna
4 roky dozadu sa ambasádorkou tejto značky stala Rihanna, ktorá pre značku tvorí kolekciu oblečenia a obuvi inšpirovanou športovou módou - to bola trefa do čierneho, keďže jej projekty sa šíria medzi faninkami módy rýchlosťou blesku a Puma päť stojí na vrchole papularity a spolupracuje s mnohými značkami ako je Ferrari či BMW. Produkty Puma kombinujú tie najkvalitnejšie hi-tech materiály s poslednými módnymi trendmi a vytvárajú pohodlný a nadčasový štýl obliekania. Samy sme zvedaví, čo prinesú ďalšie roky a na čo sa môžeme tešiť.
V našom e-shope nájdete najhorúcejšie kúsky, ale aj tie klasiky, na ktoré si nedá nikto dopustiť.

 

 


Zdroj: Text - Kristína Dutková  / Foto - PUMA, Google

 


Overené našimi zákazníkmi

Pozrieť hodnotenie na Heureka.sk

som velmi spokojna :) dakujem

Overený zákazník,

Môžem len odporúčať super rýchle dodanie

Overený zákazník,

Rychlo dodaný tovar

Overený zákazník,

Kamenné predajne Board Paradise