Poriadna a funkčná zimná bunda je jednou z najlepších investícii do zimného šatníka. Vďaka jej prepracovanému jadru a špeciálnej úprave ťa ochráni pred treskúcou zimou, snehom a mrazom. Navyše s tebou rada prežije až niekoľko sezón, no len v prípade, ak sa o ňu budeš náležite starať. Pripravili sme preto pre teba rýchly manuál, ako prať zimné bundy bez nechceného poškodenia.
Šetrná údržba je základ úspechu
Pravidelná a šetrná údržba zimnej bundy dokáže predĺžiť jej životnosť o niekoľko rokov. Preto ak máš doma na vešiaku softshellovú či páperovú zimnú bundu, pri praní rozhodne zabudni na obyčajne pracie prášky a aviváže. Tie môžu ich vlákna poškodiť a zbaviť špeciálnych funkcií, pre ktoré si za svoju obľúbenú bundu utratil niekoľko stoviek eur. Takže v prvom rade investuj do šetrného prášku, ktorý nájdeš v špecializovaných obchodoch. Potom z bundy vyber všetko, čo si zabudol vo vreckách, pozapínaj ju a vlož do práčky. Voľ vždy jemný program na nízkej teplote. Páperové bundy môžeš prať na úrovni do 40 stupňov Celzia, sofshellové len na tridsiatke. Zimné bundy sa totiž najlepšie vyčistia v studenej vode. A ideálne, ak ich operieš bez žmýkania. To vie ich vlákna poškodiť, čomu sa chceš samozrejme vyhnúť.

Ako prať zimné bundy a nezničiť ich
Do práčky okrem zimnej bundy nevkladaj nič iné. Najdôležitejšia vec, na ktorú pri nich totiž musíš dávať pozor je, aby sa nenarušila štruktúra podšívky. Preto sa pri nich neodporúča už spomínané žmýkanie. Ak však nemáš kde premočenú zimnú bundu vysušiť a program bez žmýkania ti narobí komplikácie, vlož do práčky spolu s ňou špeciálne pracie guličky alebo obyčajné tenisové loptičky. Pri softshallovej bunde zase môžeš zabiť dve muchy jednou ranou, ak investuješ do pracieho prášku s impregnáciou. Ten okrem vyčistenia tvojej technicky prepracovanej bundy ošetrí a obnoví aj jej ochranné funkcie.

Nepodceňuj ani sušenie a skladovanie
Pranie zimných búnd sa však skončením navoleného programu v práčke nekončí. Práve naopak. Pre dlhšiu životnosť tohto oblečenia by si nemal podceňovať ani sušenie. V žiadnom prípade ju nevkladaj do sušičky ani do blízkosti vyhrievacích telies. Najlepšie urobíš ak ju necháš voľne vysušiť na vzduchu. Ideálne vonku, čo môže trvať aj niekoľko dní. Pred samotným uložením takto vyčistenej zimnej bundy na letný odpočinok skontroluj, či je všade dokonalo suchá. Ak si k impregnácii nepristúpil pri praní, urob tak teraz. Bundu následne poskladaj a ulož do skrine na nasledujúcu sezónu.
⌨️ K. Kmeťová 📸 Quiksilver, DC