Olympiáda v Tokiu priniesla prvých surferských víťazov


Život je plný zvratov a nečakaných udalostí. Inak tomu nebolo ani na uplynulých Olympijských hrách v Tokiu, ktoré síce v oficiálnom názve nesú rok 2020, no pre pandémiu sa uskutočnili až toto leto. Olympiáda v krajine vychádzajúceho slnka tak po prvýkrát hostila i surferske špičky z celého sveta, pretože surfing sa počas nej stal novým olympijským športom.

Olympijská premiéra na Tsurigasaki
Olympijská premiéra na Tsurigasaki


Surfovanie zažilo svoju premiéru pod piatimi kruhmi na japonskej pláži Tsurigasaki v provincii Chiba, ktorá sa nachádza asi 65 kilometrov od Tokia. Na vlnách Tichého oceánu tak jazdili surferi na boardshortoch v dvoch oddelených súťažiach – ženskej a mužskej (oboch sa zúčastnilo len 20 surferov), pričom všetci pretekári museli prejsť cez počiatočné a hlavné kolá, ktoré nakoniec vyvrcholili v súbojoch o zlatú a bronzovú medailu. Úvodných kôl sa  zúčastňovali štyria až piati surferi a tí najlepší postúpili do hlavných kôl. V rámci nich už potom súťažili vždy len dvaja pretekári, pričom ďalej postupoval lepší z dvojice. Súťažiacich hodnotili piati porotcovia, ktorí sa sústredili na náročnosť, kritéria odhodlania jednotlivých surferov, inovatívne a progresívne manévre ako aj silu a rýchlosť pretekárov.

Olympijsky víťaz Italo Ferreira


Olympijsky víťaz Italo Ferreira


Príbeh ako z holywoodskeho filmu stojí za prvým mužom, ktorý si v surfovaní na OH TOKIO 2020 vybojoval zlato a zapíše sa tak navždy do histórie tohto športu. Stal sa ním Brazílčan Italo Ferreira, pochádzajúci z veľmi chudobných pomerov. Svoj prvý dotyk s vlnami skúšal na polystyrénovom vrchnáku z chladiaceho boxu a na to, aby mohol súťažiť, chodil od dverí k dverám s prosbou o finančný príspevok od susedov. Tým sa však jeho dojímavý príbeh nekončí. Práve naopak. Vcelku dramatická bola aj jeho účasť na pretekoch Svetového pohára 2019, kde musel zabodovať, aby mohol ísť do Tokia. Pred súťažou mu totiž ukradli auto s pasom, vízami i dokladmi potrebnými na pretekanie. Všetko našťastie opätovne vybavil a súťaž stihol tak povediac zásahom osudu, pretože kvôli horúčavám preteky o hodinu posunuli. O postup na olympiádu tak zabojoval na požičanej doske, v tričku a v rifliach. Vyplatilo sa. Ferreira vo finálnom battle zvíťazil nad domácim surfistom Kanoa Igarashi a bronz si napokon odniesol Austrálčan Owen Whright.

Ženská víťazka Carissa Moore


Ženská víťazka Carissa Moore

 
Medzi ženskými surferkami sa na prvej olympiáde blysla Američanka Carissa Moore, ktorá vo finálových pretekoch s jasným náskokom porazila Biancu Buitentag z Juhoafrickej republiky. Carissa k surfu privoňala na Havajských ostrovoch, kde s doskou doslova vyrástla pod vedením jej otca. V 18 rokoch vyhrala ako najmladšia surferka vôbec Majstrovstvá sveta a o desať rokov neskôr si v Tokiu vybojovala zlato, pričom bronz si domov odniesla ďalšia skvelá americká pretekárka Caroline Marks. Na olympiáde tak nedominovala Austrálčanka Stephanie Gilmore, ktorá je jednou z tvári značky ROXY. V Tokiu jej nešla karta a prekvapujúco vypadla už v treťom kole.

 

⌨️ K. Kmeťová 📸 google


Overené našimi zákazníkmi

Pozrieť hodnotenie na Heureka.sk

Botasky mi prišli za 3dni a zatiaľ držia . Rýchle doručenie

Overený zákazník,

Rýchly dovoz

Overený zákazník,

Rýchle dodanie, zľavy

Overený zákazník,

Kamenné predajne Board Paradise