Snowboarding je olympijský šport. Profesionálni snowboardisti každoročne absolvujú niekoľko pretekov, ktoré sa tešia podobnej popularite ako lyžovanie. Snowboardové disciplíny využívajú rôzne techniky a prekážky a každý druh má svoje jedinečné pravidlá. Pre lepšiu orientáciu sme preto pre teba pripravili ich základné rozdelenie.
1. Freestyle
Zmyslom freestyle snowboardingu je predviesť letecké a technické triky na umelo vytvorených podmienkach. Pretekárske trate sú pri tomto druhu disciplíny posiate rôznymi prvkami ako sú napríklad koľajnice, zábradlia, boxy a iné prekážky. Jazdci preto na freestyle využívajú mäkšie topánky a kratšie boardy, čo im umožňuje väčšiu slobodu pri pohybe.
Medzi Freestyle snowboardové disciplíny patria:
-
Halfpipe – je predvádzaný na U rampe a jazdci sa na nej snažia urobiť čo najviac ťažkých trikov.
-
Big Air – jazdec sa snaží urobiť jeden veľký skok, počas ktorého predvedie najťažší trik alebo kombináciu trikov.
-
Slopestyle – ako už názov napovedá, v tomto prípade sa jazdí na zjazdovke posiatej menšími hrboľmi a okrem trikov sa tak v tomto prípade hodnotí aj štýl jazdy.
2. Freeride
Freeride jazda je situovaná na svahoch s rôznymi nerovnosťami a úlohou pretekárov je predviesť dlhé a krátke oblúky v hlbokom snehu, ale aj na upravených zjazdovkách. Neodmysliteľnou súčasťou jazdy sú samozrejme aj skoky. V prípade freeride snowboardingu však treba rátať s akýmikoľvek snehovými podmienkami od ľadu až po hlboký sneh, čiže sem patrí aj extrémny snowboarding.
Snowboardová výstroj na freeride si preto vyžaduje dlhšiu dosku a do hlbokého snehu aj širší snowboard. Všeobecne však jazdci využívajú boardy s bočným vykrojením, s ktorým sa im lepšie robia oblúky.
Najznámejšou freeride olympijskou disciplínou je:
-
Bordercross (Snowboard cross) – preteky na čas, počas ktorých 4-6 jazdci musia zvládnuť úzku trať pretkanú rôznymi zákrutami, typmi prekážok a klesaní. Ide o najmladšiu olympijskú disciplínu a súťažia v nej spoločne freestyle jazdci aj jazdci z alpských disciplín.
3. Freecarve
Freecarve by sme pokojne mohli prirovnať ku klasickému alpskému lyžovaniu. Preteky sa konajú na tvrdom snehovom podklade udržiavaných zjazdoviek a víťazmi sú najrýchlejší jazdci. Freecarve jazdci používajú tuhé a úzke snowboardy, čo im umožňuje rýchle a účinne zatáčky.
Freecarve disciplíny sú:
-
Zjazd – podobne ako pri lyžovaní sa víťazom stane najrýchlejší jazdec.
-
Slalom (aj paralelný) – jazdec alebo v prípade paralelného slalomu jazdci, musia prejsť, čo najrýchlejšie rovnakú trať lemovanú bránkami a neurobiť pritom žiadnu chybu.
-
Super G (aj paralelné super G) – je podobný ako slalom, ale náročnejší v tom, že bránky sú od seba rozmiestnené v kratších vzdialenostiach.
⌨️ K. Kmeťová 📸 Samuel Sakal, Klaudia Medlova, Školska snowboardova liga