Snowboardingové disciplíny

Snowboarding je olympijský šport. Profesionálni snowboardisti každoročne absolvujú niekoľko pretekov, ktoré sa tešia podobnej popularite ako lyžovanie. Snowboardové disciplíny využívajú rôzne techniky a prekážky a každý druh má svoje jedinečné pravidlá. Pre lepšiu orientáciu sme preto pre teba pripravili ich základné rozdelenie.

1. Freestyle

Zmyslom freestyle snowboardingu je predviesť letecké a technické triky na umelo vytvorených podmienkach. Pretekárske trate sú pri tomto druhu disciplíny posiate rôznymi prvkami ako sú napríklad koľajnice, zábradlia, boxy a iné prekážky. Jazdci preto na freestyle využívajú mäkšie topánky a kratšie boardy, čo im umožňuje väčšiu slobodu pri pohybe.

Medzi Freestyle snowboardové disciplíny patria:

  • Halfpipe – je predvádzaný na U rampe a jazdci sa na nej snažia urobiť čo najviac ťažkých trikov.

  • Big Air – jazdec sa snaží urobiť jeden veľký skok, počas ktorého predvedie najťažší trik alebo kombináciu trikov.

  • Slopestyle – ako už názov napovedá, v tomto prípade sa jazdí na zjazdovke posiatej menšími hrboľmi a okrem trikov sa tak v tomto prípade hodnotí aj štýl jazdy.

Snowboardingové disciplíny Freestyle

2. Freeride

Freeride jazda je situovaná na svahoch s rôznymi nerovnosťami a úlohou pretekárov je predviesť dlhé a krátke oblúky v hlbokom snehu, ale aj na upravených zjazdovkách. Neodmysliteľnou súčasťou jazdy sú samozrejme aj skoky. V prípade freeride snowboardingu však treba rátať s akýmikoľvek snehovými podmienkami od ľadu až po hlboký sneh, čiže sem patrí aj extrémny snowboarding.

Snowboardová výstroj na freeride si preto vyžaduje dlhšiu dosku a do hlbokého snehu aj širší snowboard. Všeobecne však jazdci využívajú boardy s bočným vykrojením, s ktorým sa im lepšie robia oblúky.

Najznámejšou freeride olympijskou disciplínou je:

  • Bordercross (Snowboard cross) – preteky na čas, počas ktorých 4-6 jazdci musia zvládnuť úzku trať pretkanú rôznymi zákrutami, typmi prekážok a klesaní. Ide o najmladšiu olympijskú disciplínu a súťažia v nej spoločne freestyle jazdci aj jazdci z alpských disciplín.

Snowboardingové disciplíny Freeride
 

3. Freecarve

Freecarve by sme pokojne mohli prirovnať ku klasickému alpskému lyžovaniu. Preteky sa konajú na tvrdom snehovom podklade udržiavaných zjazdoviek a víťazmi sú najrýchlejší jazdci. Freecarve jazdci používajú tuhé a úzke snowboardy, čo im umožňuje rýchle a účinne zatáčky.

Freecarve disciplíny sú:

  • Zjazd – podobne ako pri lyžovaní sa víťazom stane najrýchlejší jazdec.

  • Slalom (aj paralelný) – jazdec alebo v prípade paralelného slalomu jazdci, musia prejsť, čo najrýchlejšie rovnakú trať lemovanú bránkami a neurobiť pritom žiadnu chybu.

  • Super G (aj paralelné super G) – je podobný ako slalom, ale náročnejší v tom, že bránky sú od seba rozmiestnené v kratších vzdialenostiach.

Snowboardingové disciplínyFreecarve


⌨️ K. Kmeťová 📸 Samuel SakalKlaudia Medlova, Školska snowboardova liga


Overené našimi zákazníkmi

Pozrieť hodnotenie na Heureka.sk

som velmi spokojna :) dakujem

Overený zákazník,

Môžem len odporúčať super rýchle dodanie

Overený zákazník,

Rychlo dodaný tovar

Overený zákazník,

Kamenné predajne Board Paradise